Stylowe oświetlenie sypialni

Sypialnia to dla wielu z nas najważniejsze pomieszczenie w domu. Jest ona bardzo szczególnym miejscem, gdzie po przepracowanym dniu próbujemy zebrać wszystkie siły na kolejny dzień. Dlatego bardzo ważne jest to, by urządzić w niej idealną, kameralną atmosferę do wypoczynku oraz snu. Kluczowym czynnikiem w kreowaniu idealnej przestrzeni sypialnianej jest właściwy wybór oświetlenia.

Oświetlenie pomieszczeń jest szczególnie ważne, gdyż stwarza nastrój, koryguje proporcje wnętrza, podkreśla kolorystykę oraz wyposażenie pomieszczenia. Wszystkie te czynniki są istotne w aranżacji sypialni. Należy pamiętać o tym, by zaplanować stylowe oświetlenie, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Należy tu wspomnieć o rodzaju oświetlenia, natężeniu oraz temperaturze barwy światła, rozmieszczeniu oraz ilości punktów świetlnych, a także właściwym zestawieniu elementów oświetlenia sypialni z resztą aranżacji wnętrza. Największą uwagę, z tych wszystkich kwestii, skupiamy na rodzaju oświetlenia, aby współgrało z resztą wystroju pomieszczenia. Oto kilka wskazówek.

Lampa wisząca – na jaką postawić

Stylowym oświetleniem sypialni często jest piękna lampa wisząca. Delikatna i subtelna, wisząca nad dolną częścią łóżka, będzie spokojnie zmiękczać oraz rozpraszać światło pomieszczenia, nie powodując zmęczenia oczu. Idealnym wówczas wyborem będą tu abażurowe lampy, o lekkich materiałach, a także wykonanych z mlecznych szyb. Należy koniecznie zadbać o właściwy dobór żarówki, by nadawała przyjemny, ciepły blask. Jeżeli uwielbiamy różne natężenia światła, to warto zainwestować w regulowany ściemniacz, który pozwoli nadać sypialni odpowiedni nastrój.

Żyrandol – czy nadaje się do sypialni?

żyrandol

Bardzo oryginalnym pomysłem aranżacyjnym sypialni jest zamontowanie kilkuramiennego żyrandola. Odbiega to od tradycyjnego wystroju pomieszczenia, jednak nadaje innowacyjną stylistykę wnętrza. Do nowocześnie umeblowanej sypialni nadają się żyrandole szklane bądź plastikowe, natomiast do klasycznych odpowiedni będzie kryształowy, który nada wnętrzu odrobinę królewskiego charakteru oraz romantyzmu. Należy również pamiętać, że rozmiar żyrandola powinien być uzależniony od wielkości sypialni, natomiast styl oraz kolor powinien być dopasowany do wyposażenia pomieszczenia.

Lampa podłogowa

Coraz większą popularność w wystroju sypialni znajdują lampy podłogowe. Są one smukłe, zgrabne oraz idealnie nadają się do przestrzennych, dużych sypialni. Bardzo ładnie prezentują się lampy podłogowe umiejscowione w towarzystwie ze stolikiem i fotelem. Taka aranżacja stwarza bardzo przytulny kącik czytelniczy. Mało, kto wie, że lampy te mogą optycznie zmieniać proporcje wnętrza.

Dobór oświetlenia do domu jest sporym wyzwaniem. I nie chodzi tu tylko o sam wygląd danej lampy czy też żyrandola. Istotne jest światło, jakie otrzymamy. Ważna jest funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Dlatego główne punkty świetlne powinny być wystarczająco jasne, aby komfortowo korzystać na przykład z sypialni. Dla zwiększenia efektu można zainwestować w dodatkowe punkty świetlne takie jak lampy podłogowe lub lampki nocne. Należy jednak pamiętać, że to oświetlenie pomocnicze dające ładny efekt wizualny.

Więcej artykułów

Luksus w Twoim domu

Nie każdy z nas marzy o minimalistycznych wnętrzach w stylu skandynawskim. Dla wielu osób takie aranżacje wydają się […]